Головна » 2017 » Лютий » 15 » Вечір-зустріч "Афганістан: історія і пам'ять"
Вечір-зустріч "Афганістан: історія і пам'ять"

ДЕНЬ ВШАНУВАННЯ УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ НА ТЕРИТОРІЇ ІНШИХ ДЕРЖАВ

15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Після Другої світової війни наші співвітчизники брали участь у війнах і військових конфліктах у 26-ти країнах світу, де гідно й мужньо виконували інтернаціональний обов’язок. Але найбільш масштабною і трагічною була військово-політична спецоперація в Афганістані, яка тривала 10 років – із 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989 року. Цьогоріч виповнилося 28 років із дня завершення неоголошеної війни на афганських землях.

До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав у читальній залі Барської районної центральної бібліотеки відбувся вечір-зустріч «Афганістан: історія і пам’ять». З учасником неоголошеної війни в Демократичній Республіці Афганістан ветераном Миколою Рудоманом спілкувалися учні Обласного гуманітарного ліцею-інтернату для обдарованих дітей при Барському гуманітарно-педагогічному коледжі ім. М. Грушевського.

Микола Рудоман поділився з ліцеїстами спогадами про нелегке військове минуле, яке було обтяжене багатьма смертями та понівеченими долями молодих бійців. Бригада, у складі якої Микола Васильович виконував інтернаціональний обов’язок, спеціалізувалася на охороні складів, а також на веденні автомобільних колон із боєприпасами, пальним і продуктами шляхом розмінування доріг. Статистичні дані, наведені воїном-афганцем, вразили кожного присутнього в читальній залі.

160 тисяч українців пройшли вогненними дорогами Афганістану, 3360 – не повернулися додому, більш як 8 тисяч – зазнали поранення, понад 100 тисяч – перенесли складні захворювання. Залишилися без синів 2729 матерів, 1982 батьки, стали вдовами 505 молодих жінок, сиротами — 711 дітей. Після війни померло від ран і захворювань вп’ятеро більше «афганців», ніж загинуло; кількість інвалідів збільшилася в кілька разів.

Нікого не можуть залишити байдужими страшні цифри: кожний четвертий із військовослужбовців, які брали участь у бойових діях в Афганістані, – наш співвітчизник, і кожний четвертий із тих, хто не повернувся з Афганістану, – українець.

Крізь десятилітнє афганське пекло пройшли понад 3 тисячі жителів Вінниччини. Із 201-го воїна-інтернаціоналіста з Барського району п’ятеро загинули, двадцять чотири стали інвалідами війни.

Із 2005 по 2007 рр. Микола Рудоман очолював Барську районну спілку ветеранів війни в Афганістані. За ініціативи районної спілки на теренах Барщини 2012 року відкрився музей воїнів-інтернаціоналістів у загальноосвітній школі І-ІІІ ст. № 1 м. Бара, де зібрані зразки макетів зброї, амуніції, розміщено стенди зі світлинами учасників війни в Афганістані з Барського району. У цій школі відкрито пам’ятну дошку загиблому в Афганській війні її випускнику Петрові Гуршалу. Пам’ятні дошки також встановлені в школах села Каришкова – загиблому випускникові Юрію Савчуку, села Глинянки – загиблому Анатолію Марущаку, села Миток – загиблому Василю Герасимчуку. У 2014 р. завдяки залученим спонсорським коштам у м. Барі на площі Пам’яті відкрито пам’ятний знак воїнам-афганцям зі зразком пересувної бойової техніки.

Завершився вечір-зустріч вшануванням світлої пам’яті про загиблих воїнів хвилиною мовчання.

«  Лютий 2017  »